GME Committee

Houston Methodist Hospital

Graduate Medical Education Committee Members

Voting Members

 

Leadership

 

Position

Name

Chair

Donald Briscoe, MD

Chief Academic Officer 

Timothy Boone, MD

Vice - President, Education Administration

Trevor Burt, MS, EdD

Director, Graduate Medical Education 

David Kusnerik


Program Directors – Core Discipline

 

Program/Department

Name

Family Medicine

Donald Briscoe, MD

Family Medicine

Kelly Gabler, MD

Internal Medicine

Jose A. Perez, MD

Neurological Surgery

David Baskin, MD

Neurology

Ericka Simpson, MD

Obstetrics and Gynecology

Konrad Harms, MD

Orthopaedic Surgery

Bradley Weiner, MD

Pathology – Anatomic and Clinical Pathology

Suzanne Powell, MD

Radiology – Diagnostic 

 

Mark Sultenfuss, MD

 

Surgery – General Surgery

Sylvia Martinez, MD

Urology

 

Rose Khavari, MD

 

Vascular Surgery – Integrated

Eric Peden, MD

 


Program Directors – Non-Core Discipline

 

Program/Department

Name

Cardiovascular Disease

Stephen Little, MD

Plastic Surgery

Pierre Chevray, MD

Primary Care Sports Medicine

 

Scott Rand, MD

 

Vascular Surgery

Eric Peden, MD

 

 


Elected Program Coordinator Representatives

 

Name

Program/Department

Deanna Congdon

Obstetrics & Gynecology

Ginger Jozwiak

Pathology

Erika Robinson

Family Medicine

Vicky Wenzlawsh

 

Neurology

 

Yuliya Litvak

Plastic Surgery

 

Elected GMEC and House Staff Council (HSC) Representatives

 

Program/Department

Name

Position

Internal Medicine

Qian “Janie” Qin, MD

Co-President

 

Neurology JaMis Jackson, MD

Co-President 

 

Family Medicine

Shoaib Khalid, MD

Vice President

Family Medicine

Omar Mahfouz, MD

Secretary

Internal Medicine

Kalyan Chitturi, DO

Treasurer
Internal Medicine Priya Kothapalli, MD

Social Chair 

 

Cardiovascular Fellowships Paul Karagiannis, MD Program Representative

Neurology

Kishan Patel, MD Program Representative

Neurological Surgery

Zain Boghani, MD

Program Representative

Obstetrics and Gynecology

Tiffany Pham, DO

Program Representative

Pathology – Anatomic and Clinical

Ziad El-Zaatari, MD Program Representative

Pathology Sub-specialties

Anneliese Velez-Perez, MD

Program Representative

Plastic Surgery

Ashley Steinberg, MD

Program Representative

Surgery – General Surgery

Karen Dickinson, MD

Program Representative