Houston Methodist. Leading Medicine.
Houston Methodist. Leading Medicine

GME Members

GME Members

The Methodist Hospital
Graduate Medical Education Committee Members, 2012-2013 Voting Members

Leadership

Position Name
Chair Judy L. Paukert, Ph.D.
Vice—Chair Eugene C. Toy, MD

Program Directors - Core Discipline

Program/Department Name
Family Medicine Donald Briscoe, MD
Family Medicine - San Jacinto Methodist Hospital Clare Hawkins, MD
Internal Medicine Jose A. Perez, MD
Neurological Surgery David Baskin, MD
Neurology Ericka Simpson, MD
Obstetrics and Gynecology Eugene C. Toy, MD
Orthopaedic Surgery Bradley Weiner, MD
Pathology—Anatomic and Clinical and Neuropathology Suzanne Z. Powell, MD
Surgery—General Surgery Sherilyn Gordon Burroughs, MD
Integrated Vascular Surgery Mark Davies, MD

Program DirectorsNon-Core Discipline

Program/Department Name
Cardiovascular Disease Craig Pratt, MD
Plastic Surgery Benjamin Cohen, MD
Transitional Year Ethan Natelson, MD
Vascular Surgery Mark Davies, MD

Sponsoring/Participating Institution Representatives

Institution Name Title
Baylor College of Medicine Jacqueline Levesque, A.Ed. Director of GME
St. Joseph Medical Center Marivel Lozano GME Office
The Methodist Hospital William Winters, MD Chief Education Officer,
TMH Education Institute
The University of Texas Health Science Center at Houston David Kusnerik Director of GME

Sponsoring InstitutionOrganized Medical Staff Representative

Institution Name Title
The Methodist Hospital John McKechnie, MD APD, Internal Medicine

Elected Program Coordinator Representatives

Name Program/Department
Beti Hankel Cardiovascular Disease
Michelle Henderson Internal Medicine
Katelyn Laughlin Orthopaedic Surgery
Yuliya Litvak Plastic Surgery
Erika Robinson Family Medicine
Marie Wyeth Transitional Year

GMEC and House Staff Council (HSC) Representatives

Program/Department Name PGY
Family Medicine Yuhang "Tony" Jia, MD 2
Family Medicine - San Jacinto Joshua Splinter, MD 2
Internal Medicine Mahwash Kassi, MD 2
Neurological Surgery Blake Staub, MD 4
Neurology Hristellina Ilieva, MD 3
Obstetrics and Gynecology Yasmin Lyons, MD 2
Pathology Subspecialties Brian Stewart, MD 5
Pathology—Anatomic and Clinical Pathology Eric Salazar, MD 2
Small Surgical Programs TBA
Small Non—Surgical Programs TBA
Surgery—General Joshua Coursey, MD 4
Transitional Year Hans Barron Heymann, MD 1
Orthopaedic Surgery Preston Smith, MD 3

Non-Voting Members

Name Program/Department Title
Stuart Dobbs, MD Gastroenterology/ Hepatology Chief Quality Officer
Dick Cheney Methodist Legal VP of Legal Services

Non-Core Discipline Residency Program Directors
(including TMB approved programs and programs in submission)

Program/Department Name
Advanced Cardiac Clinical Electrophysiology (Non-ACGME) Miguel Valderrabano, MD
Blood Banking/Transfusion Medicine Christopher Leveque, MD
Breast imaging (non-ACGME) Luz Venta, MD
Cardiovacular Imaging (non-ACGME) William Zoghbi, MD
Clinical Neurophysiology Amit Verma, MD
Continence, Pelvic Reconstruction & Neuro-Urology Timothy Boone, MD
Cytopathology Dina Mody, MD
Endocrinology, Diabetes, and Metabolism Mary Ruppe, MD
Family Medicine Sports Medicine - Willowbrook Scott Rand, MD
Family Medicine Sports Medicine - Sugar Land David Braunreiter, MD
Hematology and Selective Pathology – Hematopathology April Ewton, MD
Interventional Cardiology Neal Kleiman, MD
Molecular Genetic Pathology Federico Monzon, MD
Nephrology Wadi Suki, MD
Neuromuscular Ericka Simpson, MD
Neuro-Ophthalmology (TMB) Andrew Lee, MD
Orthopaedic Adult Reconstructive Surgery Stephen J. Incavo, MD
Orthopedic Surgery Sports Medicine David Lintner, MD
Procedural Dermatology Leonard Goldberg, MD
Selective Pathology-HLA David Bernard, MD
Selective Pathology-Ophthalmic Patricia Chevez-Barrios, MD
Selective Pathology-Surgical Mary Schwartz, MD
Transplant Surgery Osama Gaber, MD

Program Coordinators

Program/Department Name
Breast Imaging (non-ACGME) Cheryl Taub
Cardiovascular Diseases, Cardiovascular Imaging (non-ACGME), Interventional Cardiology

Beti Hankel

Clinical Neurophysiology & Neuromuscular Medicine

Jessica Greene

Continence, Pelvic Reconstruction & Neuro-Urology (non-ACGME) Tonya Sonnier
Family Medicine Erika Robinson
Family Medicine - San Jacinto Methodist Hospital LuAnne Graves
Family Medicine Sports Medicine - Willowbrook Paula Douglas
Family Medicine Sports Medicine - Sugar Land Kwame Cyrus
Internal Medicine Michelle Henderson
Nephrology & Endocrinology Grace Cavazos
Neurology, Clinical Neurophysiology & Neuromuscular Carol Albright
Neurological Surgery Corina Gutierrez
Neuro-Ophthalmology Tonya Sonnier
Obstetrics & Gynecology Linda Bergstrom
Orthopaedic Surgery Katelyn Laughlin
Orthopaedic Adult Reconstructive Surgery & Sports Medicine Ellie Saenz
Pathology & Related Subspecialty Fellowships Ginger Jozwiak, Penny Johnson, Amanda Hardin
Plastic Surgery Yuliya Litvak
Procedural Dermatology Heidi Jackson
Surgery—General & Transplant Surgery Nedra Booker
Transitional Year Marie Wyeth
Vascular Surgery Sonia Fuentes

Graduate Medical Education (GME) Office and The Methodist Hospital Education Institute (TMHEI)

Name Title Department
Ramona Abrego Credentialing Coordinator TMHEI
Trevor Burt Director, Education Administration TMHEI
Linne' Girouard Medical Librarian TMHEI
Kim Zemanek Accreditation Manager TMHEI
Misty McNeill Project Manager GME
Dottie Mersinger GME Project Specialist GME
Ashley Mozey Medical Student Coordinator TMHEI
Nicole Ponzio Academic Program Specialist TMHEI
Anne Robbins Archivist TMHEI
Elizabeth Stacker Credentialing Coordinator TMHEI
Tonya Sonnier Executive Secretary/ Program Coordinator TMHEI
Shaylor Thomas GME Project Specialist GME